Hurá, už som škôlkar
Prvýkrát do škôlky. To je veľká udalosť, ktorá už o pár dní čaká celú rodinu a hlavne hrdého škôlkára. Nie každé ráno však bude ideálne a dostavia sa aj slzy. Dokonca na obidvoch stranách. Mamičky musia na zmenu pripraviť nielen dieťa, ale aj seba.
Nástup v septembri do škôlky býva ťažký nielen pre dieťa, ale často aj pre rodičov. „Hovorí sa, že je to pomyselné prestrihnutie pupočnej šnúry. Je to po prvýkrát, kedy mama opustí svoje dieťa na dlhší čas a je to naozaj pre oboch veľká životná zmena.
Na všetko sa ale viete pripraviť. Už počas posledných dní prázdnin by rodičia mali deti na novú skúsenosť akou je škôlka prichystať, aby začiatok školského roka prebehol hladko.
Hovorte s dieťaťom o tom, čo sa v materskej škole robí a aké to tam je. Vyzdvihujte pozitívne veci, že sa veľa naučí, spozná nových kamarátov, bude sa hrať s novými hračkami a dieťa sa do škôlky začne tešiť.
BUĎTEMU OPOROU
Ak rodič pri rozhovoroch zistí, že drobec sa do škôlky neteší, mal by sa s ním porozprávať otvorene.Dajte dieťaťu najavo, že rozumiete jeho prípadným obavám a uistite ho, že mu veríte, a že to určite zvládne. Zvýšite tak jeho sebadôveru. Zároveň mu dovoľte zobrať si so sebou niečo dôverné, napríklad obľúbenú hračku. Bude sa cítiť istejšie.
UŽ PRED ŠKÔLKOU
Ešte pred nástupom do škôlky by sa rodina mala na všetko pripraviť a prispôsobiť deťom režim podobný tomu, aký ich čaká počas školského roka.Dieťa by malo byť schopné vstať pred 8 ráno, tým pádom musí ísť aj skôr spať. Musíme mu už cez leto upraviť režim tak, aby škôlka začala veľmi komfortne, aby dieťa nezažilo šok.
ČO MUSIA VEDIEŤ
Dieťa by pred začiatkom školského roka malo byť samostatnejšie, aby sa už nemuselo vo všetkom spoliehať na mamu.Rodičia robia za deti úplne všetko, od obliekania až po kŕmenie, pretože sa stále ponáhľajú, a to nie je správne. Deti musia byť samostatné. Počas prázdnin by sa rodičia mali snažiť viesť ich k samostatnosti.
Trojročné deti by podľa učiteľky mali ovládať základné veci.
Rodičia by nám v prvom rade nemali klamať, že ich dieťa niečo ovláda a pritom to nevie, lebo my to zistíme hneď počas prvého dňa-A čo by teda deti mali zvládať a ovládať:
- - Byť úplne odplienkované
- - Aby nemalo cumlík a nevyžadovalo si cumlík pri spánku
- - V sebaobslužných prácach by malo vedieť umyť sa, utrieť a pomaly s dopomocou učiteľky aj sa vyzliecť a obliecť do pyžamka
- - Snažiť sa obuť si obuv, nevyžaduje sa zaviazanie šnúrok
- - Pri stolovaní: správne držať lyžicu a vedieť piť z pohára a neobliať sa
- - Škôlkar by si mal pamätať, ktoré oblečenie, papučky či iné pomôcky patria jemu. Ak má svoju skrinku a veci označené jednotným obrázkom, mal by si ho pamätať
- - Častou aktivitou, ktorej sa deti v škôlke venujú, je kreslenie a maľovanie. Opäť ide o činnosť, v ktorej sa dieťa zdokonalí práve v škôlke, no už pri nástupe do škôlky by malo dieťa vedieť rozoznávať základné farby a vhodne ich používať, vedieť správne uchopiť farbičky a ceruzku
- - Škôlkar by mal vedieť pozdraviť, poprosiť a poďakovať
Samozrejme, všetky tieto odporúčania sa odvíjajú od veku dieťaťa a práve škôlka je miestom, kde deti tieto a mnohé ďalšie zručnosti nadobúdajú aj cibria. Učiteľky v škôlke sú pripravené deťom s mnohými z týchto úkonom pomôcť, svoj čas a kapacity však musia rozdeliť rovnomerne medzi všetky deti v škôlke, nemôžu tak jednému dieťaťu asistovať pri všetkom. V prípade, že dieťa viacero z týchto činností neovláda, je na mieste zvážiť posunutie nástupu do škôlky.
AKO SA ROZLÚČIŤ
Odporúčame rodičom, aby ráno nepreťahovali rozlúčky v šatni s dieťaťom.
Mamičky by mali čo najskôr dieťa odovzdať učiteľke. Aj keď plače. Dajte mu najavo, že viete, že sa mu to nepáči, ale že poň určite prídete. No a my ako pani učiteľky už vieme, ako ich zabaviť a na slzy rýchlo zabudnú.
Pri lúčení ale určite najmenším nesľubujte to, čo neviete splniť. Pred odchodom nepovedzte dieťaťu, že pre neho prídete na obed, keď nemôžete. Dieťa tak bude nesmierne sklamané. Treba dodržiavať pravidlá a rodič si musí uvedomiť to, aké je to pre dieťa dôležité.VYDRŽAŤ
Prvý mesiac je kritický práve kvôli tomu, kým sa u detí vytvorí návyk. Podľa učiteľky však treba vydržať v rovnakom režime, aby si dieťa zvyklo, aj keď to je náročné. Zároveň ho v škôlke nenechávajte viac, ako musíte.
Rodičia by sa mali držať toho, aby prišli pre dieťa čo najskôr, ako sa im bude dať. V žiadnom prípade by nemali deti zabúdať, lebo sú to veľmi silné negatívne zážitky, ak má dieťa pocit, že je v škôlke posledné a nikto pre neho nepríde.